تبلیغات
سنگری ها

سنگری ها
در سنگری ها به دنبال بهترین ها باشید 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
کدام بخش از مطالب وبلاگ نظر شما را بیشتر جلب کرده است؟
به نقل از بولتن نیوز: مدتی است شاهد ترجمه و انتشار کتابی هستیم که ادعاهای دولتمردان جمهوری آذربایجان را از زبان یک مورخ آذربایجانی معلوم الحال به تصویر کشیده و متاسفانه رسانه های کشورمان نیز بدون توجه به محتوای کتاب فوق، اقدام به تبلیغ انتشار آن نموده اند...


ادعای دولتمردان جمهوری آذربایجان که در این کتاب برجسته شده مبنی بر وجود کشوری قدرتمند با نام آذربایجان در قرن چهارم پ.م است که توسط دولت های ایران و شوروی تقسیم گردیده و دولت جمهوری آذربایجان فعلی پس از فروپاشی شوروی سابق استقلال یافته و بخش های جنوبی آن هنوز در اشغال ایران است.

خبرگزاری فارس بدون توجه به اهداف چاپ و انتشار این کتاب در جمهوری آذربایجان و محتوای آن، در مصاحبه ای با مترجم آن کتاب، خبر از توزیع آن از 15 مهر در بازار می دهد.

خبرگزاری های ایسنا و ایلنا نیز در یکی دو پاراگراف به توضیح بخش هایی از این کتاب پرداخته و خبر از انتشار آن می دهند.

سایت خانه کتاب نیز بخش هایی از این کتاب را توضیح می دهد.

انتشارات ققنوس نیز که این کتاب را در شمارگان 1100 جلد چاپ کرده در سایت خود ضمن معرفی این کتاب با بیان اینکه «دورة موجودیت آتروپاتن مرحلة مهمی در تاریخ كشور جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود» بر ادعای دولتمردان آذری و تجزیه طلبان که سابقا کشوری قدرتمند با نام آذربایجان وجود داشته که توسط ایران و روسیه تقسیم گردیده و سال ها زیر اشغال این دو کشور قرار داشته است، صحه می گذارد.

گویا انتشارات مزبور و خبرگزاری ها و نهادهایی که اجازه چاپ این کتاب را در جمهوری اسلامی ایران داده اند از تحریف تاریخ در این کتاب به نفع تجزیه طلبان خبر دار نبوده اند.

اینکه در سایت انتشارات ققنوس آمده است دوره موجودیت آتروپاتن مرحله مهمی در تاریخ کشور جمهوری آذربایجان محسوب می شود در خوشبینانه ترین حالت مؤید آنست که مدیر آن سایت و انتشارات، اطلاعی از تاریخ نداشته صرفا موارد مطرح شده در کتاب فوق را بیان نموده است.


اگر نگاهی به تاریخ بیندازیم برایمان هویدا خواهد شد که اولین بار چه کسانی و با چه اهدافی واژه آذربایجان را برای مناطق شمالی ارس (یا همان آران) به کار برده خواستار ایجاد کشوری به نام آذربایجان به پایتختی تبریز شدند.

اگر مدیر انتشارات مزبور کمی به خود زحمت داده اسناد تاریخی موجود را مطالعه می کرد حتما به این حقیقت پی می برد که کشور جمهوری آذربایجان 20 سال پیش و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شده و پیش از آن موجودیتی نداشته است که برای خود تاریخی داشته باشد.

این مناطق 200 سال پیش طی معاهدات ننگین گلستان و ترکمنچای از ایران جدا شده اند و پیش از آن همواره بخشهایی از ایران بوده توسط حاکمان ایرانی اداره شده یا خراجده حکومت مرکزی ایران بوده اند.

در هیچکدام از اسناد و نقشه های موجود شمال ارس با عنوان آذربایجان بکار برده نشده است، بلکه در طول تاریخ به مناطق جنوبی ارس، آذربایجان اطلاق شده و مناطق شمالی با عناوین شیروان و آران بکار گرفته شده اند که هر سه جزو ایالت های ایران بوده اند.

با مراجعه به نقشه ها و اسناد تاریخی مبرهن است که در طول تاریخ کشور مستقلی به نام آذربایجان در این منطقه وجود نداشته است و آتروپات نام سرداری ایرانی بود که در جنگ میان داریوش سوم آخرین پادشاه هخامنشی و اسکندر مقدونی در نبرد گاگامل در سپاه ایران فرمانده مادها بوده‌است.

دولت جمهوری آذربایجان با توطئه و همراهی رژیم صهیونیستی در تلاش است با تحریف تاریخ این منطقه، به افکار عمومی مردم جمهوری آذربایجان و مناطق شمالغرب کشورمان تلقین نماید که سابقا کشوری با نام آذربایجان در این منطقه وجود داشته که به اشغال روس ها و فارس ها درآمده، بخشی که به اشغال روس ها درآمده بود اکنون استقلال خود را بازیافته مناطق جنوبی تحت اشغال ایران نیز باید به امپراتوری آذربایجان بپیوندد. غافل از اینکه 20 سال پیش وقتی اتحاد جماهیر شوروی فرو پاشید هزاران تن از مردم فهیم شمال ارس خود را به حاشیه ارس رسانده خواستار بازگشت این مناطق به کشور پهناور ایران شدند.


منبع: bultannews.com

برچسب ها: تاریخ آتروپاتن، انتشارات ققنوس،
[ پنجشنبه 18 آبان 1391 ] [ 06:01 ب.ظ ] [ فاطمه زارعی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


در دلم یکسره من شوق شهادت دارم
درسرم ول وله ایست،حس سعادت دارم
دلم از ماندن اینجا زار است
در دلم یکسره من عشق شهادت دارم
رهبرم خامنه ای ( مدظله ) دل تنگ است
و من امشب هوس شهد شهادت دارم

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
تحلیل آمار سایت و وبلاگ