تبلیغات
سنگری ها

سنگری ها
در سنگری ها به دنبال بهترین ها باشید 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
کدام بخش از مطالب وبلاگ نظر شما را بیشتر جلب کرده است؟
سنگری ها: ماتریالیسم (Materialism) یا مادی گری نوعی جهان بینی است. در این جهان بینی ماوراءماده انکار شده و هستی مساوی با ماده فرض می شود. در ادامه به طور مختصر توضیحی پیرامون این مکتب ارائه می شود...گرایش مادی از دورانهای باستان هم در طبقات دانشمند بوده و هم در طبقات جاهل. در دورة جدید نیز همین طور، در تمام طبقات، افرادی مادی پیدا می‏شوند، همچنانكه در تمام طبقات و قشرها ـ خصوصاً در طبقة دانشمند ـ گرایشهای الهی و معنوی و ماوراء الطبیعی وجود دارد. اگر مطلب به این منوال بود كه ماتریالیستها می‏گویند، باید به همان نسبت كه علم پیشروی كرده است و دانشمندان بزرگ در جهان پیدا شده‏اند، گرایشهای مادی در تیپ دانشمند بیشتر باشد و افراد هرچه دانشمندتر باشند مادی‏تر باشند و حال اینكه واقعیت خلاف آن را نشان می‏دهد.
 امروز ما از یك طرف افرادی معروف و مشهور را می‏بینیم، مانند راسل كه تا حدود زیادی خود را ماتریالیست نشان می‏دهند، وی می‏گوید: «بشر مولود عواملی است كه در ایجاد او تدبیری به كار نرفته و غایتی در نظر گرفته نشده است. اصل بشر، نمو و حتی عواطف او چون آرزو، ترس، عشق و عقیده چیزی جز مظهر تلفیق تصادفی اتمهای مختلف نیست…»(كتاب اثبات وجود خدا/99)

راسل به این ترتیب وجود نیروی شاعر و مدبّر حاكم بر جهان را انكار می‏كند، هر چند گاهی در بعضی گفته‏های خود، خود را شكاك و «لا ادری» قلمداد می‏كند. از طرف دیگر، اینشتاین نابغة علمی قرن بیستم را می‏بینیم كه درست در جهت خلاف نظر راسل، نظر می‏دهد و می‏گوید: «در عالم مجهول، نیروی عاقل و قادری وجود دارد كه جهان گواه وجود اوست».

 آیا می‏توان گفت راسل با مفاهیم علمی امروز آشناست، اما اینشتاین آشنا نیست؟! یا فلان فیلسوف قرن هیجدهم یا نوزدهم با مفاهیم علمی زمان خویش آشنا بوده اما پاستور خداشناس، آشنا نبوده و جاهل بوده است؟! یا می‏توانیم بگوییم ویلیام جیمز، مرد موحدّ بلكه عارف عصر خویش یا برگسون و الكسیس كارل و امثال اینها با مفاهیم علمی زمان خود آشنا نبوده‏اند وبا مقیاس هزار سال قبل فكر می‏كرده‏اند، اما فلان جوان ایرانی كه یكدهم آنها معلومات ندارد و به خدا معتقد نیست، با مفاهیم علمی زمان خود آشناست؟!

 گاهی دیده می‏شود دو نفر ریاضی‏دان، یكی معتقد به خدا و دین است و دیگری مادی است؛ یا دو نفر فیزیك‏دان، دو نفر زیست شناس، دو نفر ستاره شناس، یكی مادّی فكر می‏كندو دیگری الهی. پس مسأله به این سادگی نیست كه بگوییم علم آمده است و مسائل ماورای طبیعت را منسوخ كرده است. این یك سخن كودكانه است.

منبع: مجموعه آثار شهید مطهری ج1،علل گرایش به مادیگری، شهید مطهری


برچسب ها: ماتریالیسم، مادی گرایی، میلیام جیمز، راسل،
[ شنبه 20 آبان 1391 ] [ 07:13 ق.ظ ] [ فاطمه زارعی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


در دلم یکسره من شوق شهادت دارم
درسرم ول وله ایست،حس سعادت دارم
دلم از ماندن اینجا زار است
در دلم یکسره من عشق شهادت دارم
رهبرم خامنه ای ( مدظله ) دل تنگ است
و من امشب هوس شهد شهادت دارم

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
تحلیل آمار سایت و وبلاگ