تبلیغات
سنگری ها

سنگری ها
در سنگری ها به دنبال بهترین ها باشید 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
کدام بخش از مطالب وبلاگ نظر شما را بیشتر جلب کرده است؟
به نقل از بولتن نیوز: اگر چه جمهوری خواهان و دموکرات های آمریکا، در سال های گذشته، آرزوی تغییر حکومت در ایران را در سر داشته اند و به حمایت از مخالفان و منتقدان نظام می پرداختند، اما امروز متوجه اشتباه خود شده اند....


آنها از یک سو با درخواست مردم آمریکا برای پرهیز از جنگ، و از سوی دیگر با دخالت های سیاسی و اقداماتی جهت حمایت از مخالفان جمهوری اسلامی، توسط نهادهایی مانند صندوق برادران راکفلر مواجه هستند و همچنان قادر به حل تناقضات رفتاری آمریکا در قبال ایران نیستند.
 
بسیاری از نویسندگان رسانه ها و تحلیل گران سیاسی آمریکا، پذیرفته اند که شناخت درستی از مسائل داخل ایران ندارند، آنها تصور می کردند که می توانند با حمایت از جریان فتنه در حوادث بعد از انتخابات ایران، موجب پیروزی اصلاح طلبان شوند و با مذاکره، مسیر پرونده هسته ای و همچنین حرکت به سمت لیبرال دموکراسی مورد نظر آمریکا را محقق کنند.

اما نه تنها چنین نشد بلکه مشخص نیست که حتی با فرض پیروزی رقبای احمدی نژاد، بتوانند به انتظارات خود برسند. همچنین تصور می کنند که با نادیده گرفتن حق استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای، می توانند بر ایران فشار را افزایش دهند.

در شرایط کنونی، در عین حال که همچنان بر مذاکره و دیپلماسی در مواجه شدن  دولت اوباما با پرونده هسته ای ایران تاکید دارند، اما به  راه حل های سیاسی و تغییر سیاسی در ایران توسط مخالفان نظام جمهوری اسلامی، نیزچشم دوخته اند. آنها دریافته اند که پیروزی اوباما به معنای درخواست مردم آمریکا برای جلوگیری از جنگ است، و لذا  آرزو می کنند که شاید راه حل و دخالت سیاسی و حمایت از مخالفان جمهوری اسلامی، بتواند نظام ایران را تغییر دهد.
این نکات نیز نشان می دهد که آنها همچنان در اشتباهند و نسبت به مسائل ایران و حمایت ملت از نظام و درخواست جمهوری اسلامی برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای و حقوق خود و تعیین سرنوشت، آشنایی ندارند.

تحلیل های اخیر رسانه های آمریکا نشان می دهد که آنها همچنان دچار اشتباه هستند و با مسائل داخلی ایران و رابطه حکومت با مردم آشنایی ندارند. به همین خاطر همان طور که در مورد جریان فتنه دچار خطا و اشتباه شدند، اکنون نیز اقدامات نهادهایی مانند صندوق برادران راکفلر برای تامین بودجه مخالفان نظام،  نیز بی نتیجه است.
 


راجر کوهن نویسنده نیویورک تایمز، در مقاله اخیر خود به این نکات پرداخته ویادآور شده است که باید خطای خود در تحلیل های اشتباه گذشته را بپذیرند و راه حل های مناسب تری را در مورد مسائل ایران جستجو کنند.

راجر کوهن در نیویورک تایمز این هفته، مطالبی را درمورد نگرش نخبگان سیاسی لیبرال و سیاست های مربوط به دیپلماسی آمریكا در تقابل با جمهوری اسلامی ایران فاش کرد.
کوهن گفت: مردم آمریکا، "در انتخاب مجدد باراک اوباما، برای صلح و جلوگیری ازآغاز سومین جنگ در یک کشور مسلمان ظرف کمتر از یک دهه، رای داده اند اما در عین حال، اوباما در حال حاضر با  هیچ چالش استراتژیک و فوری تری جزموضوع هسته ای ایران مواجه نیست.
وی افزود:  این که کدامیک از موضوعات «تلاش برای برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطین» و یا « دستیابی به موفقیت در رابطه با ایران» باید اولویت اول دیپلماتیک  دورۀ دوم ریاست جمهوری اوباما باشد نیاز چندانی به اندیشه و استدلال فکری ندارد.
کوهن تاکید کرد: حماقت جنگ با ایران، هم برای یک خاور میانۀ در حال گذار و هم برای منافع ایالات متحده از افغانستان تا مصر و همچنین برای اقتصاد جهانی فاجعه بار خواهد بود و زمان باقی مانده برای جلوگیری از درگیری ها نیز محدود است. "

نویسنده نیویورک تایمز تصریح کرد: در دوره اول ریاست جمهوری اوباما "غرور حزب جمهوری خواه در بسیاری از جبهه ها برتری داشت. دشمن ساختن از ایران، منبع الهام بی پایان برای لفاظی بود. دموکرات ها خیلی عقب نبودند. اما اکنون، "دیپلماسی نیاز فوری رستگاری و روز رستاخیزاست." و این اعتراف صریح و خود خواسته به معنای آن است که لیبرال ها اینکار را انجام داده اند، چرا که آنها اساسا، چندان  کمتر از نومحافظه کاران به دنبال تغییر رژیم در ایران نبوده اند.

به دنبال انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 در جمهوری اسلامی ایران، راجر کوهن یکی از پرکار ترین صداها در رسانه های غربی بود که ادعا می کرد در انتخابات آرای مردم به سرقت رفته، و اینکه رئیس جمهور محمود احمدی نژاد، محبوبیت و پشتیبانی مردمی خود را از دست داده، و این که تقلب گستردۀ انتخاباتی صورت گرفته است.
البته، کوهن هیچ مدرکی برای ادعای خود نداشت. نه موسوی و نه هیچکس دیگری در اردوی مبارزات انتخاباتی وی و یا هر فردی که به نوعی با جنبش سبزدر ارتباط بوده، تاکنون نتوانسته مدرک مستدلی دال بر تقلب انتخاباتی، چه در مراکز رای دهی و چه به هنگام شمارش آرا ارائه دهد
 
 14 مورد نظرسنجی های گوناگونی که به روش های متفاوت در ایران- قبل و بعد از انتخابات- توسط گروه های غربی و همچنین دانشگاه تهران انجام شده، نشان می دهد که انتخاب مجدد احمدی نژاد با بیش از 60 درصد آرا (یعنی چیزی که آمار نتایج رسمی نیز نشان داده بود) برجسته و قابل قبول بوده است.

گذشت هفته ها و ماه ها نیز نشان داد که هیچ مدرکی از تقلب در انتخابات پیدا نشده و کوهن در نهایت عقب نشینی کرد.
وی در مطلبی در مورد عملکرد جنبش سبز گفت: گاهی اوقات لازم است تا حقیقت را بو بکشید. مشهود بود که جنبش سبز اکثریت مردم ایران را نمایندگی نمی کرد و ظرف مدت یک هفته پس از انتخابات، پایگاه اجتماعی خود را از دست داد.
قطعا کوهن در پیشبرد این نوع تجزیه و تحلیل  خود تنها نبوده است مدافعان لیبرال دانه درشت دیگر از جمله جوزف کرینکیون، رئیس صندوق بلوشرس، توماس فریدمن (همکار کوهن در نیویورک تایمز)، باربارا اسلاوین، و رابین رایت،  نیز با وی همکاری کرده اند.
به عبارت دیگر، "بهترین" و "معتبرترین" تحلیلگران مسائل ایران در غرب بر این تحلیل ها مهر تائید زده اند از جمله علی انصاری، رضا اصلان، فریده فرهی، سوزانا ملونی، تریتا پارسی، کریم سجادپور، و ری تکیه که چند نفر از آنها از کشور خود مهاجرت کرده اند، نیز نظر کوهن را تایید کرده اند.

آنها در ابتدا پیش بینی کرده بودند که چالش های انتخاباتی موسوی با احمدی نژاد به موفقیت خواهد رسید.  اما انتظارات خوشبینانه آنها متکی به تجزیه و تحلیلی بی غرض از روند سیاسی ایران نبود آنها تصورمی کردند که ایران به ناچار به سوی لیبرال دموکراسی حرکت خواهد کرد، زیرا این همان چیزی است که لیبرال های ایالات متحده می خواهند درست همان چیزی که نومحافظه کاران آمریکا هم بدان تمایل دارند و برای تحقق آن تلاش می کنند.

دولت اوباما قبلا تصمیم گرفته بود، تا درگیری جدی با تهران را تا پس از انتخابات ژوئن 2009 به تاخیر بیاندازد، با این امید که پس از آن می تواند با دولت موسوی کنار بیاید. البته، هیچ دلیلی برای این انتظار وجود نداشت که چنین دولتی اساسا رویه های مختلفی در مذاکرات هسته ای با ایالات متحده در پیش بگیرد.

 انتظار اصلی حامیان موسوی در واشنگتن این نبود که آمریکا تنها در مذاکرات هسته ای بهتر به پیش برود بلکه انتظار اصلی برای آنها بالا بردن شانس موسوی برای پیروزی در انتخابات و حرکت ایران به مسیری به مراتب غربی تر و آزاد تر بود تا ایران در نهایت به سمت آیندۀ سیاسی سکولار حرکت کند!.

اما امروز، کوهن، پارسی، اسلاوین، و دیگران، همچنان بر طرفداری از دیپلماسی در رابطه با ایران تاکید دارند و  کوهن در این رابطه می گوید:
"ما از ایران چه می خواهیم؟ باز کردن تمام تاسیسات هسته ای خود، خلاص شدن از شر همۀ ذخایر اورانیوم 20 درصد غنی شدۀ خود، پایان دادن به تمامی تهدیداتش علیه اسرائیل، خاتمه دادن به مسائل حقوق بشر، تغییر سیاست دررابطه با حماس و حزب الله، و اتخاذ یک رویکرد سازنده در قبال سوریه  و...

کوهن به نقل از استفان هینتز، رئیس صندوق برادران راکفلر گفت: او درگفتگوهایش راجع به ایران در کاپیتول هیل از عبارت « راه حل دیپلماتیک» احتراز می کند و بیشتر تمایل دارد تا از عبارت «راه حل سیاسی» استفاده کند. زیرا به عقیدۀ او اصطلاح دیپلماسی بیش از حد ضعیف و زبونانه است .

زیرا صندوق برادران راکفلر بودجه NIAC ، سازمان تحت امر تریتا پارسی را برای اجرای "آموزش های غیر سیاسی" به مخالفان ایرانی فراهم کرده است،– درست همانطور که صندوق برادران راکفلر از تلاش برای پیشبرد تغییرات سیاسی در یوگسلاوی سابق و انقلاب های رنگی در ایالات شوروی سابق حمایت می کرد.

برچسب ها: جمهوری خواهان و دموکرات های آمریکا، اوباما،
[ دوشنبه 6 آذر 1391 ] [ 07:09 ب.ظ ] [ فاطمه زارعی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


در دلم یکسره من شوق شهادت دارم
درسرم ول وله ایست،حس سعادت دارم
دلم از ماندن اینجا زار است
در دلم یکسره من عشق شهادت دارم
رهبرم خامنه ای ( مدظله ) دل تنگ است
و من امشب هوس شهد شهادت دارم

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
تحلیل آمار سایت و وبلاگ